fbpx

O živote s fotografiou

Večer s Jankou Eviakovou

Poznáte tú situáciu, keď večer sedíte s pohárom vína pred TV a popritom rolujete FB stránku? Keďže patrím do kategórie, že všetci okolo mňa čakajú, rodia alebo majú deti, tak prirodzene mi vyskakujú fotky s detičkami alebo so svadbami. Presne takto som si začala všímať čoraz častejšie sa skloňujúce meno – Jana Eviaková.

A tak si vravím: „Kto je vlastne Janka Eviaková?“ Rodáčka z Liptovského Mikuláša, ktorá začala fotiť najmä po narodení jej prvej dcérky Elly.  Portrétovej fotografii sa začala venovať najmä vďaka nej, nakoľko práve téma bábätiek a detičiek jej bola blízka. Momentálne okrem rodinných a detských fotografií sa venuje aj foteniu svadieb a portrétov. Preferuje fotenie v exteriéri, pretože práve tam vzniká spontánna inšpirácia. Miluje robiť ľudí šťastnými a zachytiť ich v prirodzenom momente, je pre ňu na nezaplatenie.

Janku som oslovila s malou dušičkou a ticho som dúfala, že povie “áno“ na môj návrh ohľadom našej spolupráce. Stretli sme sa, dali kávu a dohodli. Za deň “D“ sme si zvolili magický dátum 03.03., takže inak ako úspechom to nemohlo dopadnúť.

Celý večer sa niesol v komornej atmosfére. Janka si sadla na barovú stoličku (podotýkam, že si ju pochvaľovala) a začala svoje rozprávanie. A o čom vlastne rozprávala? O všetkom. Prečo začala fotiť, čo bolo pre ňu najťažšie, aké nevšedné požiadavky mali klienti a veľa ďalších vecí. Ja osobne som si zapamätala najmä to, že keď sa pôjdem raz fotiť s rodinkou, tak nemáme mať vzorované tričká.

Pred samotným začiatkom Janka vyslovila obavu, že či to zvládne. Nebolo to však z toho, že by nemala o čom rozprávať, ale preto, že sme si obidve uvedomili, aká je to vlastne zodpovednosť – vystúpiť pred ľuďmi a snažiť sa im dať niečo zo seba. A zvládla to bravúrne.

 

Photos by Tomáš Eviak. Autor textu: Katka.