fbpx

Buď v dotyku s prírodou III. - Vlkolínec - Sidorovo

Vydajte sa na výlet, ktorý v sebe spája čaro našej kultúry a histórie s krásami prírody. Počas pobytu v našom rezorte sa môžete vybrať na výlet do Vlkolínca a spojiť to s výstupom na výhľadový vrch Sidorovo, ktorý sa čnie nad touto najzachovalejšou rezerváciou ľudovej architektúry. 

Zopár užitočných informácií o Vlkolínci 

Vlkolínec je od nášho rezortu vzdialený 30 min. cesty autom.  Parkovať sa dá pred vstupom do osady a zväčša tam býva dosť miesta. K „vstupnej bráne“ do Vlkolínca vedie cesta z časti zvanej Biely potok, ktorá cca od polovice zmení na prudké stúpanie, preto ak by ste s tým mali problém, auto môžete nechať aj nižšie v časti pred prudkým stúpaním, ktorá je označená a určite ju neprehliadnete. K Vlkolíncu sa potom môžete prejsť peši popri ceste alebo odbočkou cez les, ktorá je tiež označená. 

Pokiaľ sa chcete po Vlkolínci len poprechádzať, pokochať sa jedinečnou architektúrou a okolím, nemusíte pred vstupom platiť vstupné. Ak máte záujem aj o návštevu expozície, ktorá je prístupná v Roľníckom dome, je potrebné zakúpiť si vstupenku na pokladni pri vstupe. K vstupenke by ste mali dostať aj tlačeného sprievodcu, v ktorom sú vyznačené trasy a objekty v osade sprístupnené verejnosti. Cena je skôr symbolická. Platba kartou tu však nie je možná, preto si so sebou nezabudnite vziať hotovosť. 

V súčasnosti sa môžete vo Vlkolínci aj najesť v reštaurácii alebo si kúpiť drobný suvenír na pamiatku či sa občerstviť v chalúpke  U ježibabky.   

Vlkolínec sa nachádza na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, dôvod určite pri jeho návšteve pochopíte. Očarí vás spôsob, akým sú farebné domčeky zasadené do malebného prostredia Veľkej Fatry

Výstup na Sidorovo 

Cesta na vrch Sidorovo vedie priamo z Vlkolínca, v podstate stačí plynulo pokračovať  „hlavným“ chodníkom, ktorý sa vinie cez celý Vlkolínec a pokračuje ďalej zaň. Budete pokračovať len rovno hore lesným chodníkom. Dajte si však pozor, aby ste neodbočili do hory príliš skoro na neoznačenom mieste, po ceste nájdete najskôr zelenú značku, ktorý vedie niekam dohora, toto však nie bod, od ktorého by ste sa mali vydať smerom nahor. Pri danej zelenj značke nie je žiadny rázcestník ani nápis. Musíte ísť o kúsok vyššie (smerom akoby na druhú stranu na Malinô Brdo) a tam nájdete rázcestník, ktorý vás nasmeruje cez lúku na cestičku do lesa a hore priamo na Sidorovo. Stúpať budete po červenej značke. 

Pre viac tipov nás sledujte na našom webe a sociálnych sieťach.  Radi Vás v našom rezorte privítame, možnosti ubytovania a voľné termíny nájdete  tu