fbpx
               
                   

TuristikaTermálne pramene

Už šesť kilometrov od Mariny Liptov môžte natrafiť na termálny prameň v Bešeňovej.

Bešeňová je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov. V chotári obce Bešeňová sa nachádza približne štrnásť prameňov s bohatou mineralizáciou. Drobné odlišnosti medzi jednotlivými prameňmi sú v celkovej mineralizácii, prípadne teplote.

Termálne pramene v Bešeňovej vzhľadom na teplotu, výdatnosť zdroja, obsah mineralizácie patria do I. kategórie podľa kategorizácie minerálnych prameňov na Slovensku (podobne ako Piešťany, Rajecké Teplice, Bojnice, Trenčianske Teplice a niekoľko ďalších).

Minerálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, draslík, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný kysličník uhličitý a ďalšie minerály. Okolie každého minerálneho prameňa je charakteristické svojím červenohnedým sfarbením.

Vodopád Lúčky

Dvanásť kilometrov od Mariny Liptov nájdete jeden z piatich významných slovenských vodopádov. Vyhlásený bol za národnú prírodnú pamiatku. Nachádza sa priamo uprostred kúpeľnej obce Lúčky. Dosahuje výškú dvanásť metrov a padá z travertínovej terasy. Neďaleko nájdete aj Lúčanské travertíny.

Havránok

Nájdete ho dva kilometre od Mariny Liptov. Národná kultúrna pamiatka (od roku 1967) a múzeum v prírode je komplex stavieb pôvodného opevnenia s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou. Dotvárajú ho obetiská, nástroje a zrubový dvorec.

Kvačianska dolina

Desať kilometrov od Mariny nájdete túto krasovú dolinu vo východnej časti Chočských vrchov. Preteká ňou potok Kvačianka. Môžte pokračovať po červenej značke z  Kvačian do Veľkého Borového, alebo do Hút. V hornej časti v lokalite Oblazy sa nachádzajú dva vodné mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami.

Prosiecka dolina

Šesť kilometrov od Mariny sa rozprestiera jedna z najkrajších dolín, najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. V závere doliny nájdete vodopád, ku ktorému sa dostanete z rázcestia Vidová a cez rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie náučný chodnák začínajúci v obci Prosiek a vedie po modrej značke napriek celou dolinou.

Jaskyne

Demänovské jaskyne sú najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody (vzdialená tridsať kilometrov od Mariny) s bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb a s tajuplným podzemným tokom Demänovky. Je najviac navštevovaná Jaskyňa na Slovensku.

Salaše

Dvanásť kilometrov od Mariny môžte zažiť skutočný Salaš. Produkcia syra na Salaši Pastierska v Bobroveckej doline je zabezpečovaná tradičnou formou, voľným pasením, ručným dojením tradičným košarovanám, spracovanám surového ovčieho mlieka bez pasterizácie na tradičný surový ovčí syr a následný predaj v kolibe.

Sezóna začína v apríli a končí v októbri. Predaj syra a žinčice na salaši je zahájený 1. mája a otvorené je denne od 12:00 do 18:00. V mesiacoch september a október je predajná doba skrátená od 14:00 do 17:00 z dôvodu zníženej produkcie syra.