Turistika

Termálne pramene

Bešeňová je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov. V chotári obce Bešeňová sa nachádza približne štrnásť prameňov s bohatou mineralizáciou. Drobné odlišnosti medzi jednotlivými prameňmi sú v celkovej mineralizácii, prípadne teplote.

Termálne pramene v Bešeňovej vzhľadom na teplotu, výdatnosť zdroja, obsah mineralizácie patria do I. kategórie podľa kategorizácie minerálnych prameňov na Slovensku (podobne ako Piešťany, Rajecké Teplice, Bojnice, Trenčianske Teplice a niekoľko ďalších).


Minerálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, draslík, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný kysličník uhličitý a ďalšie minerály. Okolie každého minerálneho prameňa je charakteristické svojím červenohnedým sfarbením.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 6 km.

Vodopád Lúčky

Lúčanský vodopád je jeden z iba piatich významných slovenských vodopádov vyhlásených za národnú prírodnú pamiatku. Raritou je aj fakt, že sa nachádza uprostred dediny v kúpeľnej obci Lúčky. Tento vodopád dosahuje výšku 12 metrov a padá z travertínovej terasy do malého jazierka. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj ďalšia zaujímavá atrakcia – Lúčanské travertíny.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 12 km.

Havránok

Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a múzeum v prírode. Nachádza sa 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Stavby (pôvodné opevnenie s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou, ako aj zrubový dvorec), obetiská, nástroje a predmety tvoria po zrekonštruovaní archeologické múzeum v prírode, ktoré je od roku 1967 národnou kultúrnou pamiatkou.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 2 km.

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina je krasová dolina vo východnej časti Chočských vrchov. Preteká ňou potok Kvačianka. Vedie ňou červeno-značkovaný chodník z Kvačian do Veľkého Borového alebo do Hút. V jej hornej časti sa v lokalite Oblazy nachádzajú dva vodné mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 10 km.

Prosiecka dolina

Prosiecka dolina býva považovaná za najkrajšiu dolinu najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Medzi najväčšie lákadlá patrí vodopád v závere doliny, ku ktorému sa dá dostať z rázcestia Vidová a rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie náučný chodník, na ktorom sú inštalované početné informačné tabule popisujúce jej charakteristiky. Chodník začína v obci Prosiek a vedie po modrej značke  naprieč celou dolinou.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 6 km.

Jaskyne

Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 30 km.

Salaše

Salaš Pastierska sa nachádza v Bobroveckej doline v nadmorskej výške cca 650 m n.m., kde sú vytvorené priaznivé podmienky pre chov oviec s mliečnou produkciou. V tejto lokalite je dostatok potravy pre ovce, ako aj dostatok lúk pre výrobu objemových krmovín pre zimné obdobie. 

Prevádzka salaša je zabezpečovaná tradičnou formou, t. j. voľným pasením, ručným dojením, tradičným košarovaním, spracovaním surového ovčieho mlieka bez pasterizácie na tradičný surový ovčí syr a následný predaj v kolibe.

Salašnícka sezóna začína v apríli a končí v októbri. 

Predaj syra a žinčice na salaši je zahájený 1.mája a otvorené je denne od 12:00 do 18:00.

V mesiacoch september a október je predajná doba skrátená od 14:00 do 17:00 z dôvodu zníženej produkcie syra.

Vzdialenosť z Mariny Liptov - 12 km.