Turistika

Vodopád Lúčky

Lúčanský vodopád je jeden z iba piatich významných slovenských vodopádov vyhlásených za národnú prírodnú pamiatku. Raritou je aj fakt, že sa nachádza uprostred dediny v kúpeľnej obci Lúčky. Tento vodopád dosahuje výšku 12 metrov a padá z travertínovej terasy do malého jazierka. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj ďalšia zaujímavá atrakcia – Lúčanské travertíny.

Havránok

Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a múzeum v prírode. Nachádza sa 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Stavby (pôvodné opevnenie s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou, ako aj zrubový dvorec), obetiská, nástroje a predmety tvoria po zrekonštruovaní archeologické múzeum v prírode, ktoré je od roku 1967 národnou kultúrnou pamiatkou.

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina je krasová dolina vo východnej časti Chočských vrchov. Preteká ňou potok Kvačianka. Vedie ňou červeno-značkovaný chodník z Kvačian do Veľkého Borového alebo do Hút. V jej hornej časti sa v lokalite Oblazy nachádzajú dva vodné mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami.

Prosiecka dolina

Prosiecka dolina býva považovaná za najkrajšiu dolinu najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. Medzi najväčšie lákadlá patrí vodopád v závere doliny, ku ktorému sa dá dostať z rázcestia Vidová a rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie náučný chodník, na ktorom sú inštalované početné informačné tabule popisujúce jej charakteristiky. Chodník začína v obci Prosiek a vedie po modrej značke  naprieč celou dolinou.